Blog

Work and Travel USA. Jak wziąć udział?

Polska od dawna nazywana jest wschodnią bramą Europy. Być może dlatego mieszkańcy Europy Wschodniej uznali ten kraj jako pierwszy przystanek w drodze do wymarzonego Zachodu.

Niektórzy studenci wybierają edukację w Polsce nie tylko ze względu na jakość i perspektywy. Studiowanie w Polsce pozwala na udział w różnych programach wymiany. Dziś porozmawiamy o „Work and Travel USA”.

Na czym to polega?

studenthome.pl

Work and Travel USA to krajowy program wymiany studentów założony przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Celem tego programu jest wymiana międzykulturowa. Jej istota polega na tym, że studenci z różnych krajów przyjeżdżają na wakacje do USA w celach zawodowych i turystycznych i w międzyczasie wzbogacają się kulturowo i językowo.

Warto jednak zauważyć, że część studentów z byłych krajów radzieckich traktuje ten program jako sposób na emigrację do Ameryki, do czego, oczywiście, nie zalecamy.

Ten program zakłada logiczne zakończenie, czyli powrót do domu. A jeśli student naruszy warunki programu, automatycznie staje się osobą nielegalnie przebywającą na terytorium Stanów Zjednoczonych. Niestety, nawet ryzyko deportacji i zakaz wjazdu do Ameryki nie przestrasza młodych marzycieli i zresztą pozostają, łamiąc tym samym prawo. Dlatego kwoty wizowe są nieustannie zmniejszane.

Nie można, jednak, tego powiedzieć o Polsce, gdzie wizy wydawane są w zwykły sposób wszystkim studentom, bez względu na obywatelstwo. Uważa się, że studenci w Polsce, nieważne Polacy czy Białorusini, po zakończeniu programu raczej wrócą, aby kontynuować studia. Wielu studentów korzystających z usług naszej firmy odczuli to na sobie i wzięli udział w „Work and Travel USA”.

Jak się zgłosić do programu?

Chcielibyśmy powiedzieć, że jest to bardzo proste, ale niestety tak nie jest. To długi proces.

ALLIANCE REALTY nie nadaje usług w tym zakresie, dlatego zalecamy skontaktować się z odpowiednią firmą w celu uzyskania pomocy, których w RP jest wiele.

studenthome.pl

Proces ten trwa zwykle prawie cały rok akademicki, dlatego najlepiej znaleźć firmę pośredniczącą jeszcze w październiku. Takie firmy wykonują za Ciebie całą najbardziej niezrozumiałą pracę – przygotowanie niezbędnych dokumentów, współpraca ze sponsorem, znalezienie pracodawcy w USA, poszukiwanie biletów, mieszkania itp.

Do czasu rozmowy w ambasadzie będziesz miał święty spokój, a wszelkie biurokratyczne kłopoty zostaną po stronie pośrednika. Mówiąc o rozmowie w konsulacie, odbywa się ona zwykle około marca, a pytania mogą być naprawdę bardzo różne.

Celem tej rozmowy jest udowodnienie urzędnikowi ambasady, że po zakończeniu programu NA PEWNO wrócisz do domu. Ale za bardzo się tym nie przejmuj. Po pierwsze, może to zdezorientować urzędnika, a po drugie, większość firm zwraca pieniądze w przypadku odmowy lub pomaga w ponownym złożeniu wniosku wizowego.

Krótko mówiąc, jeśli z Twoim angielskim i głową wszystko jest w porządku, to nie ma się czym martwić.

A co z wizą?

Paszport z wizą przybywa zwykle w ciągu 10 dni roboczych. I jako przyjemny bonus, studenci z Polski mogą przebywać na tej wizie przez całe 5 miesięcy!

Program zwykle rozpoczyna się pod koniec maja. Dogadać się z dziekanatem i przyspieszyć sesję nie będzie problemem w tym kraju. Data zakończenia wizy zwykle jest przed rozpoczęciem roku akademickiego, który zaczyna się w Polsce w październiku. Do tego jeden legalny miesiąc na podróże nawet po tym jak wiza wygasa.

studenthome.pl
Okazuje się więc, że w przeciwieństwie do większości studentów na świecie, polscy studenci mają możliwość poznania Ameryki w całej pełni.

Chociaż ALLIANCE REALTY nie proponuje usług w tym zakresie, jak wspomniano wcześniej, w poszczególnych kwestiach możemy jednak Cię skonsultować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię zaciekawić również: