Blog

Praca dla studentów w Polsce

studenthome.pl



Jesteś uczniem? Studentem? I już znalazłeś pierwszą pracę? Bardzo dobrze!

Praca kształci człowieka i jeszcze przy tym pozwala zarobić na tym pieniądze. Co więcej, gdy pozwala na to nauka! Przecież wszyscy wiedzą, że polskie uczelnie stwarzają dla swoich studentów taki plan zajęć, aby mogli oni bez problemu łączyć naukę z pracą.

Nie zapominajmy też, że pracodawcy w RP są bardzo zainteresowani studentami, więc zarabianie w tym kraju może i powinno być elastyczne. Szczególnie w pracach tymczasowych i sezonowych!

W tym artykule nasz zespół podzieli się informacją o tym, gdzie i jak szukać pracy w Polsce. Zacznijmy więc od wprowadzenia prawnego:

Pracować nielegalnie jest źle! 

Najprawdopodobniej pomyślisz, że to cię nie dotyczy, ponieważ wszystko, co grozi, to zwolnienie. Jednak zgodnie z polskim prawem karę za naruszenie zapłaci nie tylko szef (od 3 000 do 30 000 zł), ale też nielegalny pracownik  – 1 000 zł.

Poznaj swoje prawa!

Można temu poświęcić osobny artykuł, ale w skrócie – zawsze należy pracować zgodnie z Kodeksem pracy RP. Czyli, 18,30 zł/h brutto (i netto, jeśli jesteś studentem i nie masz jeszcze 26 lat); umowa-zlecenie to praca, w której pracujesz tyle, ile możesz; umowa o pracy – około 168 godzin miesięcznie z możliwością podziału na etaty (1/2, 1/3, 1/4). Jeśli Twoje prawa zostaną naruszone, musisz zgłosić o tym na policję.

Pamiętaj o zobowiązaniach!

Umowa opowie Ci o wszystkich szczegółach tego, co powinieneś robić w pracy, ale najważniejsze to są podatki. Pod koniec lutego pracodawca jest zobowiązany do przesłania PITu, który będzie zawierał wykaz zapłaconych przez Ciebie podatków. Z tym papierkiem trzeba udać się do Urzędu Skarbowego lub obliczyć samodzielnie na stronie internetowej.

Teraz proponujemy przejść do innego wyzwania, a mianowicie znalezienia pracy. Przedstawiamy Ci listę najpopularniejszych portali do szukania pracy w Polsce:

OLX.PL

Ta strona jest już znana wielu osobom, ponieważ korzystać sią z niej można z wielu powodów, a jej odpowiedniki istnieją w innych krajach. Oprócz tego, że możesz tam coś kupić lub sprzedać, możesz tam również znaleźć pracę w odpowiedniej sekcji. Ta strona jest idealna, powiedzmy, do pracy studenckiej (handel, obsługa, gastronomia, praca tymczasowa i sezonowa). Wielu uczniów i studentów korzysta z tego portalu.

PRACUJ.PL i PRACA.PL

To dwie różne strony internetowe, ale są do siebie bardzo podobne. Są bardziej nastawieni na zawodowców, więc na pewno pomogą absolwentom i osobom szukających staże.

LINKEDIN

Jest to światowy portal do wyszukiwania pracy i bardzo wygodny serwis społecznościowy. Idealne miejsce dla freelancerów!

Portale społecznościowe

Często możesz znaleźć pracę na Instagramie lub Facebooku. Polscy pracodawcy nieustannie poszukują młodych pracowników i doskonale wiedzą, gdzie oni mieszkają.



Oczywiście najtrudniejszym i najważniejszym momentem jest rozmowa rekrutacyjna. Jednak pierwsze wrażenie robi Twoje CV. Ogólnie należy zauważyć, że jego obecność nie jest dyskutowana w naszych czasach, po prostu musi być. Oto kilka kluczowych punktów:

  1. Napisz o swoim doświadczeniu
  2. Zrób odpowiednie zdjęcie (niech będzie swobodne, ale w granicach przyzwoitości biznesowej)
  3. Nie zapomnij wskazać czegoś specjalnego, na przykład, że mówisz różnymi językami (lepiej tutaj nie kłamać).

Byłoby super zrobić to wszystko ładnie. Niżej kilka stron do tego:

CVMAKER

LIVECAREER

CV.PL

EUROPASS

CANVA

GOOGLE DOCS

Znaj swoje prawa, bądź odpowiedzialny, kreatywny i, co najważniejsze, pamiętaj: praca to Twoja przyszłość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię zaciekawić również: