Blog

Koszt życia studenta w Polsce

Często przed przeprowadzką do nowego kraju migranci zastanawiają się, ile będzie kosztować życie w nowym miejscu. Ta kwestia jest szczególnie dotkliwa dla rodziców, którzy wysyłają swoje dziecko na studia za granicę. ALLIANCE REALTY ma duże doświadczenie w komunikacji ze studentami i ich rodzicami. Cóż, zespół ALLIANCE REALTY raz na zawsze powie ile i co kosztuje.

ZAKWATEROWANIE

Podobnie jak w innych krajach, koszt mieszkania w Polsce zależy od odległości mieszkania od centrum miasta. Każdy, kto chce zamieszkać trochę dalej, z pewnością dostanie lepszy, większy i tańszy dom. Jeśli chodzi o wynajem mieszkania, najdroższym miastem jest Warszawa. Średni koszt mieszkania w stolicy może dochodzić nawet do 2800 zł miesięcznie. Nieco taniej można znaleźć dom w takich miastach, jak Wrocław (2260 zł) i Gdańsk (1995 zł). Najtańsze „duże” miasto w Polsce, Bydgoszcz, z czynszem ok. 1267 zł. Średnio rachunki za prąd, ogrzewanie, wodę i ścieki dla przeciętnego mieszkania kosztują 620 zł. Oczywiście cena będzie zależała od miasta, w którym mieszkasz, lokalnego podatku i zużycia mediów. Internet to kolejna dodatkowa opłata, prawdopodobnie około 50-70 zł.

Masz jednak świetną okazję, aby pozbyć się tych niekończących się obliczeń i kłopotów. Wystarczy się skontaktować ze ALLIANCE REALTY!

JEDZENIE

Centra handlowe znajdują się we wszystkich większych miastach w Polsce. Zwykle są otwarte 6 dni w tygodniu, od około 8:00 do 21:00. Świadomość zdrowego odżywiania skłania rolników do zainteresowania się owocami i warzywami. Tym samym rynki w Polsce ponownie stały się popularne.

Średni koszt jedzenia i napojów w niedrogiej restauracji to 15-30 zł, trzydaniowy obiad dla dwojga w restauracji średniej klasy kosztuje ok. 120. McDonald’s (lub inny fast food) kosztuje ok. 15 zł. Zwykłe cappuccino można wypić za 6-10 zł, a 0,5 litra domowego piwa w miejscowym pubie kosztuje 4-10 zł. Jeden student wydaje około 120-150 zł tygodniowo na jedzenie (w tym produkty i posiłki w stołówce).

TRANSPORT

Transport publiczny w Polsce jest dość niedrogi. Dodatkowo studenci mają 50% zniżki (z legitymacją studencką !!!). Pozwala to na wygodne i niedrogie poruszanie się po mieście. Ten rodzaj zniżki również pozwala na zakup biletów kolejowych za połowę ceny. Średni koszt biletu komunikacji miejskiej w jedną stronę to ok. 3,40 zł, natomiast zwykła opłata miesięczna za bilet np. semestralny to 80-100 zł. Cena za taksówkę zaczyna się od 10 zł. Cena za litr benzyny to do 4,60 zł.

POTRZEBY OSOBISTE

Strzyżenie, doładowanie telefonu, manicure, odzież, higiena osobista. A może także siłownia, wyjazdy, koszt materiałów do nauki i t.d. Ta strona życia finansowego studenta zależy od jego lifestylu oraz dziedziny działalności. Jednak mówiąc o pierwszych (podstawowych) punktach, jest to około 250-450 złotych miesięcznie. Oczywiście w zależności od płci, a może i nie…

W porównaniu z innymi krajami europejskimi życie i nauka w Polsce są stosunkowo niedrogie. Koszty zależą przede wszystkim od miasta i wybranego stylu życia. Jednak średni koszt na jednego studenta lub studentkę waha się od 380 do 580 euro miesięcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię zaciekawić również: