Każdego roku do Polski przyjeżdża wielu studentów z całego świata, zwłaszcza z Ukrainy. Chociaż tendencja do studiowania w Polsce wśród ukraińskich absolwentów stosunkowo spadła, popyt jest nadal obecny. To młodzi studenci, pełni pragnień i ambicji, ale tęsknota za domem nadal istnieje, zwłaszcza w tak młodym wieku. Nie powinieneś się tego wstydzić. Musisz nad tym popracować. Niektórzy mogą sobie z tym poradzić, ale są tacy, dla których to może okazać się poważnym problemem. To może jednak pojechać? Teraz powiemy Ci jak!
Autobus
Najtańszym i najbardziej dostępnym transportem jest autobus. Wszystko jest proste, bilety można kupić na Busfor lub FlixBus. To są sprawdzeni przewoźnicy. Bilety są również sprzedawane w kasie na dworcu autobusowym. Główną zaletą będzie tutaj dość niska cena. Jednak główną wadą autobusu jest czas podróży. Bez uwzględnienia postoju na granicy jest to około 15 godzin (do Kijowa). Ale przejście tego właśnie polsko-ukraińskiego „Rubikonu” może zająć w ogóle nie wiadomo ile: od 30 minut do 30 godzin. Ceny zaczynają się od 600 hrywien – 85 złotych.
Intercity
Najpopularniejszym środkiem transportu wśród ukraińskich emigrantów w Polsce jest pociąg Intercity. Głównym atutem jest rzetelność i lojalna polityka cenowa. Pociągi kursują codziennie, z wyjątkiem niektórych świąt. Ceny zaczynają się od 1200 hrywien – 170 złotych. Wadą tego sposobu podróży jest przesiadka w Przemyślu. Skądkolwiek się wybierasz, czy z Warszawy czy z Wrocławia, na pewno będziesz musiał przesiadać się w tym małym mieście w 60 km od granicy z Ukrainą. Bilety w Polsce można kupić w kasie na stacji lub na tej stronie. Bilety na ukraiński pociąg można kupić tylko na stacjach kolejowych na Ukrainie lub tutaj. Czas podróży to około 7 godzin w Polsce, 1-2 godziny przesiadka w Przemyślu i 7 godzin na Ukrainie (do Kijowa). Przestoje na granicy są ściśle regulowane, a kontrola paszportowa odbywa się podczas podróży.
Samolot

Najwygodniejszym i najszybszym sposobem dostać się na Ukrainę jest samolot. I nie jest to zaskakujące, bo samoloty z Polski latają nie tylko do Kijowa, ale także do Charkowa, Lwowa, Odessy, Zaporoża i Chersoniu. Sam lot zajmie maksymalnie 2 godziny. Nawiasem mówiąc, oprócz Warszawy i Wrocławia, są też loty z Krakowa Gdańska, Poznania, Katowic, Bydgoszczy i Szczecina. Należy zaznaczyć, że loty są regularne i odbywają się dość często, mniej więcej raz na 2 dni. Główną wadą jest tutaj oczywiście cena, czasami zbyt wysoka. I nie chodzi tu nawet o tradycyjne linie lotnicze, takie jak UIA czy LOT. Często zaskakują nawet ceny niskobudżetowych przewoźników lotniczych. Najczęściej studenci korzystają z usług tych dwóch jedynych w Polsce: RyanAir oraz WizzAir.
Niezależnie od tego, czy pociągiem, czy autobusem, czy samolotem, nasz zespół doradza zaplanowanie podróży z wyprzedzeniem, aby zaoszczędzić pieniądze i czas. Zdecydowanie zalecamy również bardzo dobrze pomyśleć przed wybraniem podróży od serwisu BlaBlaCar. ALLIANCE REALTY od razu przeprasza za możliwą antyreklamę, ale bezpieczeństwo naszych studentów jest dla nas najważniejsze. Udanej podróży!